✝ Duminica a XI-a după Pogorârea Duhului Sfânt (Pilda datornicului nemilostiv)

Să considerăm, pilda din Evanghelia de azi – a datornicului nemilostiv, Matei 18, 23-35, încă o mână întinsă de Dumnezeu pentru îndreptarea noastră. Aşa cum El este de-a pururi iertător, să fim şi noi gata, în orice clipă, să acordăm iertare din toată inima celor care ne greşesc personal. Căci numai aşa vom putea rosti cu inimă împăcată şi curată către Tatăl ceresc: „Şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri. Amin.

Pilda datornicului nemilostiv nu este un tablou, ci o oglindă pe care Iisus o ţine sus în faţa noastră, încât să putem vedea cine suntem cu adevărat. Noi, cărora Dumnezeu ne-a iertat o datorie pe care n-o puteam plăti niciodată, întoarcem spatele şi refuzăm să iertăm pe cei ce ne-au vătămat.

Să iertăm tuturor toate! Să aprindem focul dragostei creştine în inimi şi să ardem cu el toată ura, toată răutatea şi toată vrăjmăşia care este între noi. Făcând aşa, vom primi harul Duhului Sfânt Care transformă rana în compătimire şi ne ajută să uităm ofensa.
Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei – Programul Sfintelor Slujbe
👉 Slujba Privegherii cu Mărturisirea – sâmbătă, 4 septembrie – ora 17.00.
👉 Sfânta Liturghie cu Împărtăşania – duminică, 5 septembrie – ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI, ora 8.45 – Sfânta Liturghie; Tedeum; 10.45 – Predică la Duminica a 11-a după Pogorârea Duhului Sfânt.
Adresa bisericii: Mun. Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.