✝ Duminica Sfântului Ioan Scărarul. Dumnezeu stă la poarta inimii, cerşind iubirea noastră

Dumnezeu stă la poarta inimii, cerşind iubirea noastră. (Sf. Ioan Scărarul)

În Duminica a patra a Sfântului și Marelui Post facem pomenirea Sfântului Ioan Scărarul, important Părinte duhovnicesc al Răsăritului, care a lăsat posterității o cunoscută lucrare de spiritualitate cunoscută sub numele de Scara dumnezeiescului urcuș sau Scara Raiului (sau Leastvița – după termenul slavonesc).

Sfântul Ioan Scărarul a scris cum a trăit şi a trăit cum a scris. De aceea, în duminica a patra din Postul Sfintelor Paşti, el este pomenit ca „scară” sau întăritor al celor ce se nevoiesc şi urcă duhovniceşte, atât prin pilda vieţii sale, prin scrisul său, cât şi prin rugăciunile sale pentru cei ce se luptă duhovniceşte.

Programul Sfintelor Slujbe:

👉 Sâmbătă, 2 aprilie, ora 16.00 – Slujba Privegherii cu mărturisirea credincioșilor.

👉 Duminică, 3 aprilie, ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI, ora 8.45 – Sfânta Liturghie; Tedeum; 10.45 – Predica.

⛪  Biserica Sf. Spiridon este deschisă pentru închinare credincioșilor de Luni până Vineri între orele 7.00-18.00; Sâmbăta 7.00-20.00; Duminica 7.00-13.00. Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.