Comunitatea Sfântului Spiridon se implică în construcția Bisericii Sfântului Sofian. Cum poți și tu să ajuți?

Din Mila Domnului punem început bun unei noi biserici în stil ștefanian – Biserica Memorială cu hramul Sfântul Sofian de la Antim, primul sfânt ortodox care a trăit în secolul 21.

Biserica se va construi în apropierea Casei Memoriale Sfântul Sofian din Cuconeștii Vechi. De câteva luni mă ocup de toate procedurile privind obținerea documentelor necesare, precum și pregătirea pentru lucrările de construcție. La moment avem obținut un certificat de urbanism în baza căruia lucrăm la elaborarea proiectului.

Hramul principal al schitului înființat în aprile 2024 la Cuconeștii Vechi este „Sfântul Arhanghel Mihail”. Iar, pe lângă biserica Sfântului Sofian se preconizează și edificarea unei clopotnițe și a unei case de oaspeți cu paraclis de iarnă.

La Cuconeștii Vechi, lipsa semnalului telefonic, a curentului electric și distanța semnificativă faţă de cea mai apropiată localitate întregesc tabloul unei lucrări jertfelnice, la care vă îndemn sufletește ca în următoarea perioadă să ne fiți alături, la fel precum ne-ați fost alături la construcția bisericii Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei din Chișinău.

Îmi doresc și mă rog ca această ctitorie să devină una de obște și socotim că aceasta este dorința celui care animă această lucrare: Sfântul Cuvios Sofian Mărturisitorul de la Antim.

Fac un apel către toți oamenii care au evlavie la Sfântul Sofian, să devină ctitori, chiar și prin cele mai modeste donații. O cărămidă așezată în pereții unei biserici este o contribuție și o investiție, prin care numele noastre rămân imprimate nu doar în ziduri, ci în cartea vieții veșnice.

Sfântul Sofian spunea: „Măi omule, milostenia te ridică la cer şi Dumnezeu îţi ascultă rugăciunea! Dă cât poţi, dar dă! Că milostenia e mare înaintea lui Dumnezeu, şterge multe păcate!”

Începutul lucrărilor la Cuconeștii Vechi, loc de o rară frumusețe și reflecție duhovnicească, este o profundă bucurie și binecuvântare pentru toți cei care l-au cunoscut pe viu, sau din opera scrisă, pe marele duhovnic al Ortodoxiei românești, Cuviosul Părinte Sofian Boghiu, starețul sfintei mănăstiri Antim din București.

Doamne ajută-ne ca să punem început bun! Sfinte Cuvioase Sofiane, roagă-Te lui Dumnezeu pentru noi, amin!

preot Mihail Bortă,

paroh al bisericii Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei din Chișinău

Cum poți și tu să ajuți?
Biserica Sfântului Sofian, aflată în stadiul de proiect, pune la dispoziție un cont bancar pentru donații:
Donează
BANCA TRANSILVANIA
NUME ȘI PRENUME: BORTA MIHAIL (Preot-administrator al lucrărilor de construcție)
COD CLIENT (CIF BT): 5760132
LISTA IBAN-URI
RO11BTRLRONCRT0576013201 (RON)
RO58BTRLEURCRT0576013201 (EURO)
Rechizitele bancare pentru efectuarea transferurilor în LEI MOLDOVENEŞTI