Luni, 15 martie, începe Postul Mare – Primăvara Sufletului

Iubiți frați în Hristos,

Dragi prieteni,

Luni, 15 martie, începe Postul Mare – Primăvara Sufletului. Toate perioadele liturgice ale Anului sunt frumoase, dar parcă aceasta a Postului Mare este cea mai frumoasă, prin bogăția și profunzimea slujbelor, prin invitația continuă ce ni se face, pentru a deveni mai buni, mai aproape de Dumnezeu și mai aproape unii de alții, prin comuniunea rugăciunii.

În prima săptămână a Postului, la biserica în construcție a Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei vom săvârși sfintele slujbe conform următorului program liturgic:

Canonul Sf. Andrei Criteanul – luni, marți, miercuri, joi (15-18 martie) – ora 17.00.

Slujba Panihidei (rugăciuni pentru sufletele celor adormiţi) – sâmbătă, (20 martie) – de la 8.30.

Privegherea cu Spovedania – sâmbătă (20 martie) – de la 16.00.

Sfânta Liturghie cu Împărtăşania – duminică (21 martie) – ora 8.30.

Biserica este deschisă zilnic pentru închinare între orele 7.30-19.30. Duminică între orele 8.00-13.00.

Vă dorim un Post binecuvântat și cu folos duhovnicesc! Iertați-ne și Dumnezeu Să Vă ierte!

Cu prețuire și binecuvântare,

Părintele Mihail Bortă

——————————-

(Adresa bisericii: Mun. Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.)