Paraclisul Maicii Domnului cu sfințirea apei în fața icoanei Maicii Domnului „Pantanassa”

Dragii noștri, continuăm frumoasa tradiție de a săvârși la Biserica Sf. Spiridon al Trimitundei, Paraclisul Maicii Domnului cu sfințirea apei, în fiecare luni seara, începând cu ora 17.00.

Icoana Maicii Domnului „Pantanassa” adică ” Împarateasa tuturor” a fost adusă în anul 2018 din Sf. Munte Athos și dăruită bisericii Sf. Spiridon pentru alinarea credncioșilor. Această icoană este o copie a icoanei facatoare de minuni ale Născătoarei de Dumnezeu, prezentă în Mănăstirea Vatoped, din Athos. Prin rugaciunile către Maica Domnului, săvarșite inaintea acestei icoane, mulți credinciosi s-au tămăduit de cancer și de alte boli incurabile.

Începe săptămâna cu Maica Domnului, spune-i durerea ta, deschideți inima către Ea și Ea îți va dărui mângâierea și pacea. Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, ajută-ne nouă!

Toată nădejdea noastră spre tine o punem, de Dumnezeu Născătoare, limanul celor înviforați, locaș dumnezeiesc plin de lumină, pacea, bucuria și mântuirea credincioșilor!

Trimite pomelnic la biserica Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei, pentru a fi pomenit la Paraclis, accesând link-ul: https://biserica-spiridon.info/pomelnice/