Corul Bisericii Sfântul Ierarh Spiridon de pe lângă Spitalul Clinic Municipal de Urgență, din Chișinău, la Conferința teologică „Cu Hristos în celulă”, dedicată celor care au fost martirizați în închisorile comuniste.

Martirii închisorilor comuniste, arestați de regimul comunist marea majoritate a tinerilor, a intelectualilor, și mulți alții, prin exemplul de neascultare și reală libertate exprimată în fața regimului dictatorial ateu, au pătimit asemenea primilor creștini.
Condițiile în care au trăit deținuții au fost satanice. Numai cu teroare, frică, minciună, prigoană, torturi…Au îndurat foame, bătăi, au fost uciși și schingiuiți, etc.. Au murit pentru că și-au mărturisit deschis și sincer credința în Dumnezeu.
Întru ale lor pătimiri și chinuri pentru Hristos, Doamne, miluiește-ne pe noi! Amin!
USM, 24 Noiembrie, 2019