„Precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi asemenea” (Luca 6, 31-36)

✝)  Duminica a 17-a după Pogorârea Duhului Sfânt (Predica de pe munte – Iubirea vrăjmașilor, Luca 6, 31-36)

În Evanghelia de astăzi, Hristos Domnul ne spune: „Precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi asemenea” (Luca, 6, 31). Într-acolo trebuie să tindem, încât ocărâţi fiind, să binecuvântăm, prigoniţi fiind, să răbdăm, huliţi fiind, să mângâiem (I Corinteni 4, 12-13) şi să luăm aminte că, fiind buni şi iertând pe alţii, ne iertăm pe noi.

Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei – Programul Sfintelor Slujbe

👉 Slujba Privegherii cu Mărturisirea – sâmbătă, 16 octombrie– ora 16.30.

👉 Sfânta Liturghie cu Împărtăşania – duminică, 17 octombrie – ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI, ora 8.45 – Sfânta Liturghie; Tedeum; 10.45 – Predică la Duminica a 17-a după Pogorârea Duhului Sfânt, (Predica de pe munte – Iubirea vrăjmașilor, Luca 6, 31-36).

Adresa bisericii: Mun. Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.