DUMINICA FEMEII SAMARINENCE

În Duminica a 5-a după Paşti, facem pomenirea femeii samarinence.
Pericopa Evanghelică rânduită de Biserică relatează convorbirea Mântuitorului Iisus Hristos cu femeia samarineancă (Sf. Ev. Ioan, cap. 4, vers. 5-42)

Este de remarcat faptul că Mântuitorul schimbă viaţa acestei femei fără să o jignească. Nu-i spune Tu eşti imorală, o nestatornică, o păgână, ci cu multă înţelepciune deschide în ea dorinţa mântuirii, a vieţii veşnice, deschide perspectiva unei iubiri neschimbătoare, unei iubiri netrecătoare care este iubirea sfântă, milostivă şi veşnică a lui Dumnezeu faţă de oameni.

Evanghelia de astăzi este o Evanghelie a iubirii milostive a lui Dumnezeu, a Harului ceresc mântuitor, a Apei celei vii care ne face să căutăm viaţa veşnică, ne face să dorim iubire şi fericire veşnică neînşelătoare şi netrecătoare.

Sfânta Liturghie va fi transmisă în direct pe pagina de facebook a Bisericii, începând cu ora 8.30.

Să ne ajute Bunul Dumnezeu să devenim şi noi ca şi Femeia Samarineancă mărturisitori ai iubirii lui Hristos şi misionari, cei care cheamă şi pe alţii la Biserică, îi îndeamnă la fapte bune, spre slava lui Dumnezeu şi spre a noastră mântuire. Amin

HRISTOS A ÎNVIAT! preot-paroh Mihail Bortă