În Hristos nu este diferență între cei vii și cei morți

ÎN HRISTOS NU ESTE DIFERENŢĂ ÎNTRE CEI VII ŞI CEI MORŢI
Suntem în preajma Paștelui Blajinilor, al fericiților, al celor care și-au dus viața creștinește, „cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste”, vremea când ne amintim de cei răposați.
Biserica rânduiește zile de pomenire generală a răposaților, vrând să ne pună în legătură cu viața de dincolo, să ne amintească că la vremea cuvenită vom merge și noi în veșnicie. Rugându-ne pentru cei adormiți întru Domnul, împlinim porunca de a ne ruga neîncetat, inclusiv unul pentru altul.
Rugăciunea pentru cei morţi este expresia fundamentală a Bisericii ca iubire. Rugându-ne pentru ei, ne întâlnim în Hristos, care este dragoste, înfrânge moartea, care este ultima biruinţă asupra înstrăinării şi lipsei de dragoste. În Hristos nu este diferenţă între cei vii şi cei morţi.
Luni, 6 mai, ora 9.00, la Biserica în construcție a Sf. Irh. Spiridon vom săvârși Slujba Panihidei și Rugăciuni pentru cei răposați. Hristos a inviat!