Mușcatele vesele și bogate în flori din curtea bisericii Sf. Ierarh Spiridon din Chișinău

„Dumnezeu a făcut florile pentru om, pentru ca sufletul să proslăvească pe Făcătorul în făpturi şi să-L iubească.“ (Sfântul Cuvios Siluan Athonitul)

Din punctul de vedere al lui Dumnezeu, toate florile sunt frumoase și create spre bucuria și mângâierea sufletelor noastre.” (Prof. univ. Constantin Cucoș)

Privind aceste minunății câte forme, câtă culoare au, te minunezi de ceea ce a făcut Dumnezeu ca să ne bucure ochiul. Și fiecare floare este specială. Dar, parcă, dintre toate, mușcatele, cu frumusețea lor suavă sunt cele mai splendide mici creaţii ale lui Dumnezeu, ce atrag privirile oriunde s-ar afla. Impunătoare și delicate aceste flori sunt minunate, prin micimea, prin simplitatea lor plină de smerenie.

Mușcatele vesele și bogate în flori din fața bisericii Sf. Ierarh Spiridon din Chișinău se închină, spunându-ne, oarecum, șoptit: – Pentru voi am răsărit ! … Este o mare satisfacție sufletească atunci când vezi că florile îți zâmbesc… pur și simplu.

Sfântul Dimitrie al Rostovului spune despre flori, căci „ele cresc şi se deschid spre cer. Nu spre pămînt îşi îndreaptă iarba floarea ei, ci o desface către cer, o deschide şi îi descoperă cele dinăuntrul ei, de parcă ar vrea să le arate cerului sau, mai bine zis, Creatorului Însuşi, lui Dumnezeu. Iar Domnul nostru ne porunceşte să privim la acestea şi să învăţăm de la flori să îndreptăm gândurile inimii noastre, dorinţele noastre, dragostea noastră, nu spre atracţiile pământeşti, ci spre Unicul Dumnezeu, ca să nu iubim creatura, ci pe Creator, să nu le dorim pe cele pământeşti, ci pe cele cereşti, să nu le căutăm pe cele de jos, ci pe cele de Sus. Iată de ce spune Dumnezeu: priviţi la crinii câmpului, ca şi cum ar spune: florile câmpului să vă fie exemplu.”