Părintele Cleopa la 22 de ani de la trecerea în veșnicie: „Răbdare, răbdare, răbdare !”

– „Mamă, nu lăsați postul și rugăciunea, rugați-vă la Maica Domnului, că mila ei ne ajută în toate”. (Pr.Cleopa).
– „Aveți ispite, necazuri, greutăți și încercări, mamă nu lăsați Psaltirea, ea ne scapă de toate, nu uitați mamă, să nu stea Psaltirea necitită, niciodată”. (Pr.Cleopa).
– „Mamă, rugăciune, rugăciune, rugăciune, nu până la prășit, ci până la sfărșit”. (Pr.Cleopa).
– „Mamă, dacă voi nu o să lăsați biserica și o să purtați grijă de ea, și biserica cu bunul Dumnezeu o să aibă grijă de voi, nu veți pieri, vă va apăra Hristos de orice primejdie”. (Pr.Cleopa).
– De aceea, când părintele Cleopa epuiza cuvintele de folos calde și sincere, iar cel din fața sfinției sale nu mai găsea soluția revenirii în firescul moral sau social al problemelor vieții, imediat se ridica și spunea chintesența începutului vieții teologice despre arta mântuirii.
– Răbdare, răbdare, răbdare !
Iar când obosești, iar de la capăt începi:
– Răbdare, răbdare, răbdare !
– Iar dacă nu reușești să te liniștești, iar de la capăt: