Săptămâna Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu – Programul sfintelor slujbe

Programul sfintelor slujbe:

Luni, 26 august, ora 17.00 – Paraclisul Maicii Domnului și sfințirea apei.

Marți, 27 august, ora 16.00 – Slujba Privegherii cu săvârșirea Prohodului Maicii Domnului.

Miercuri, 28 august, – ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, ceasul III și VI; 8.45 – Sfânta Liturghie de Adormirea Maicii Domnului.

„Întru naştere Fecioria ai păzit, întru Adormire lumea nu ai părăsit, de Dumnezeu Născătoare; mutatu-te-ai la Viaţă, fiind Maica Vieţii şi cu rugăciunile tale, izbăveşti din moarte sufletele noastre”.

Mutându-se de la viață vremelnică la cea veșnică, Preasfânta Fecioara rămâne mijlocitoarea și rugătoarea pentru toți fiii lui Adam. Nu ne părăsește, este cu noi, și pe toți credincioșii îi adună lângă Hristos. Iar dacă Hristos este cu noi, cine poate fi împotriva noastră?

✅ Persoanele care doresc să trimită pomelnice la Biserica Sf. Spiridon al Trimitundei sunt rugate să o facă accesând linkul: https://biserica-spiridon.info/pomelnice/

⛪ Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.