Sfântul Spiridon făcătorul de minuni – Episcopul Trimitundei şi ocrotitorul Kerkirei

„Sinodului celui dintâi te-ai arătat apărător și de minuni făcător, de Dumnezeu purtătorule, Părintele nostru Spiridon. Pentru aceasta cu cea moartă în groapă tu ai vorbit și șarpe în aur ai prefăcut, iar când ai cântat tu sfintele rugăciuni, îngeri ai avut împreună cu tine slujind, preasfințite.

Slavă Celui ce ti-a dat ție putere! Slavă Celui ce te-a încununat pe tine! Slavă Celui ce lucrează prin tine tuturor tămăduiri.” Troparul Sfantului Ierarh Spiridon Sfinţii Bisericii Ortodoxe, aceste chipuri de excepţie, au lăsat urme neşterse ale trecerii lor prin viaţa aceasta pământească.

Conform Sfântului Iustin Popovici, părinte contemporan şi învăţător al Bisericii Ortodoxe a Serbiei şi al Bisericii Ortodoxe în general, „prin viaţa lor, sfinţii continuă existenţa Divino‑umană a vieţii Mântuitorului Hristos, din neam în neam, până la sfârşitul lumii”. De aceea îi invocăm pe sfinţii şi sfintele noastre. Nu încetăm să vorbim despre aceştia oricât li s‑ar părea unora că lucrul acesta este învechit.

În sfinţii noştri descoperim autenticitatea vieţii creştine şi ne încredinţăm de semnele văzute ale lucrărilor necreate ale harului dumnezeiesc, care‑i consacră îndrumători duhovniceşti şi siguri ai călătoriei noastre către veşnicie.

CUPRINS

Introducere………………………………………………………….

7 I. Izvoare…………………………………………………………….

11 II. Elemente biografice………………………………………..