✅ PSALTIREA în fiecare joi și vineri seara, pe tot parcursul Postului Mare

Dragii noștri, în fiecare joi și vineri seara, pe tot parcursul Postului Mare la biserica Sf. Spiridon al Trimitundei, între orele 16.00 și 19.00 citim Psaltirea.

Vă invităm cu drag să vă alăturați pentru a citi în obște catismele inspirate de Duhul Sfânt. Este păcat să nu cunoaştem puterea Psaltirii, frumuseţea duhovnicească a psalmilor. Cititul psalmilor este trupul rugăciunii, iar înţelesul adânc al psalmilor este sufletul rugăciunii.

Psaltirea unită cu postul şi smerenia sunt cele mai puternice arme ale creștinilor. Cu aceasta sfinţii izgoneau diavolii din lume şi coborau pe îngeri pe pământ. Că cine citeşte Psalmi imită pe îngeri şi cântă împreună cu ei.

Așa să ne ajute Domnul la citirea în obște a Psaltirii, Amin!

✅ POMELNICE

Persoanele care doresc să trimită POMELNICE, pentru a fi pomenite la PSALTIRE, o pot face prin:

e-mail: [email protected] (preot-paroh Mihail Bortă)

facebook messenger: https://www.facebook.com/mihail.borta

Dacă doriți să faceți o DONAȚIE din țară sau de peste hotare, o puteți face în unul din conturile deschise la:

BANCA TRANSILVANIA

NUME ȘI PRENUME: BORTA MIHAIL

COD CLIENT (CIF BT): 5760132

LISTĂ IBAN-URI:

RO11BTRLRONCRT0576013201 (RON)

RO58BTRLEURCRT0576013201 (EUR)

BANCA VICTORIABANK

MD89VI022520300000577MDL (LEI MDL)

MIHAIL BORTA

REVOLUT: @mihailbor

PAYPAL: paypal.me/BMihail (Preot-paroh Mihail Bortă)

✅ Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.