Continuă lucrările la Biserica în construcție Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei din Chișinău. Se lucrează la acoperiș și la exterior

Părintele Mihail Bortă a anunţat săptămâna trecută pe contul său de Facebook despre avanasarea lucrărilor Bisericii Spitalului de Urgență din Chișinău:

Din Mila și Darul lui Dumnezeu, lucrările de construcţie la Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei au continuat inclusiv în perioada anotimpului rece. Acoperișul Cetății Sfântului Spiridon a început a prinde conturul.

Meșterii au lucrat cu mult spor la șarpanta din lemn a acoperișului și au acoperit câteva porțiuni cu tablă din cupru. A continuat și placarea cu piatră albă a turlelor. Iarna blândă ne-a permis să avansăm cu lucrările. Până în prezent, la acoperișul Bisericii au fost efectuate lucrări în proporţie de 60%.

Fie ca această lucrare misionară începută în beton, cărămidă și lemn să aibă o frumoasă continuitate prin cele șapte Sfinte Taine ale Bisericii, spre Slava Preasfintei Treimi și a Minunatului și dragului nostru Sfânt Ierarh Spiridon al Trimitundei.

Având în vedere proximitatea şi costurile realizării acoperișului și lucrărilor de exterior (placare cu piatră albă), părintele-paroh, împreună cu tânăra Comunitate a Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei relansează apelul de ajutor la finisarea lucrărilor de construcție a Bisericii Spitalului de Urgență din Chișinău, lucrare de suflet, în mare măsură pusă de Dumnezeu în mâinile noastre… a celor care râvnim Împărăția Cerurilor.

Sursa: https://ortodox.md/

Celor care doresc să ajute la finalizarea lucrărilor de construcție punem la dispoziție rechizitele bancare ale Parohiei :

DONAȚII BENEVOLE PENTRU FINISAREA CONSTRUCȚIEI

BISERICII “SF. IERARH SPIRIDON AL TRIMITUNDEI”

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor în LEI MOLDOVENEŞTI

Banca Beneficiară:
FINCOMBANK S.A. Filiala Nr. 01

IBAN code: MD42FT222410100005141498
IDNO : 1017620003639

* * *

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor în EURO

Bancă corespondentă:
Raiffeisen Bank International AG,
Viena, Austria
SWIFT code: RZBAATWW, Acc. 001-55.085.039

FINCOMBANK S.A.
SWIFT code: FTMDMD2X

IBAN code: MD80FT222410100005141978

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor în DOLARI SUA

Bancă corespondentă:
The Bank of New York Mellon, New York
SWIFT code: IRVTUS3N
ABA 021000018
correspondent account: 890-0067-810

FINCOMBANK S.A.
SWIFT code: FTMDMD2X

IBAN code: MD23FT222410100005141840

* * *

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor pe numele preotului-paroh Mihail Bortă:

Banca Intermediară:
Banca Transilvania
Cluj, Romania
SWIFT Code: BTRLRO22

BC Victoriabank SA Chisinau, Moldova
SWIFT Code: VICBMD2X
Correspondent account:

000RONLORO000886501

Cont IBAN: MD97VI225911804101449349

Nume: BORTA MIHAIL ION

Indicarea contului corespondent al BC Victoriabank SA și scopul transferului (Donație la construcția bisericii) este obligatorie.

* * *

Susţineţi construcția bisericii prin transfer Western Union, MoneyGram (Titular: Mihail Bortă)

DONAȚII online prin intermediul sistemului de plăți online PayPal:

paypal.me/BMihail (Preot-paroh Mihail Bortă, tel. + 37368559904)

* * *

Mai multe detalii despre etapele construirii locaşului de cult închinat Sfântului Ierarh Spiridon, pot fi aflate accesând linkul: https://ortodox.md/biserica-in-constructie-sf-ierarh-spiridon-al-trimitundei-donatii-pentru-finisarea-lucrarilor/