De Floriile cu soare… au înflorit lalelele „Doamna Maria Brâncoveanu”

De Floriile cu soare, în preajma Cetății Sfântului Ierarh Spiridon au înflorit lalelele „Doamna Maria Brâncoveanu”.

Bulbii de lalele au fost oferiți în dar comunității noastre de Parohia ortodoxă română „Sf. Grigorie Teologul” din Schiedam/Rotterdam, prin doamna Gabriela Susnea, fapt pentru care îi mulțumim respectuos.
Laleaua „Doamna Maria Brâncoveanu”, unica lalea olandeză cu nume românesc, a fost creată în anul 2002, în „laboratorul” botanic al cultivatorului Christian Kolk şi, ulterior, validată din punct de vedere biologic, de-a lungul mai multor ani de creştere şi testare.
Galbenul-auriu simbolizeazӑ coroana purtată cu multӑ demnitate de Doamna Maria Brâncoveanu iar roșul reprezintӑ martiriul Brâncovenilor și culoarea inimii însângerate a Doamnei Maria Brâncoveanu.

Doamna Maria rămâne pentru fiecare femeie creștină o pildă de evlavie și nădejde în vremuri de grele încercări, de răbdare în cea mai grea suferință, de mamă care și-a crescut copiii în neclintită credință, de soție iubitoare și devotată, valori transmise și urmașilor ei care au strălucit prin evlavie şi filantropie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *