Duminica Mare – Programul Sfintelor Slujbe

SĂ NU UITĂM VREODATĂ CĂ SUNTEM CREȘTINI!
Duminică, 12 iunie, cinstim Sfânta Treime și Cincizecimea, adică Pogorârea Sfântului Duh peste Apostoli, numită în popor Duminica Mare. De la ora 8.00 vom săvârși Dumnezeiasca Liturghie, după care va urma Vecernia cu rugăciunile de îngenunchere.
În Duminica Pogorârii Sfântului Duh se reaminteşte lumii că scopul ei este să se deschidă către Împărăţia lui Dumnezeu. Focul Duhului pare frumos la vedere dar el arde spinii tuturor păcatelor, distruge mizeria adunată în vistieriile sufletului, înălţându-se vioi întotdeauna spre înălţimi. Şi ne mai spune ceva această zi: că niciodată Hristosul Iisus nu va fi uitat de cei ce-L iubesc pe El.
Izbucnind printre noi în chip de sărbătoare, şoapta Duhului susură blând în urechile celor care vor să audă: nu uita niciodată, nu uita vreodată că eşti creştin!

Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei – Programul Sfintelor Slujbe

👉 Vecernia, Utrenia, Ceasul I, Spovedania – sâmbătă, 11 iunie, ora 16.00.
👉 Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu Împărtăşania – duminică, 12 iunie, ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI; ora 8.45 – Sfânta Liturghie; ora 10.45 – Predică la Duminica Mare; ora 11.00 – Vecernia cu rugăciunile de îngenunchere.

⛪ Biserica Sf. Spiridon este deschisă pentru închinare credincioșilor de Luni până Vineri între orele 7.00-18.00; Sâmbăta 7.00-20.00; Duminica 7.00-13.00. Aveți în continuare posibilitatea în afara slujbelor să aprindeți lumânări, să lăsați pomelnic la vii și adormiți, să luați anafură și agheasmă. Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.