Episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Taina Sfântului Botez la Cetatea spirituală a Sf. Spiridon

Sâmbătă, 5 iunie 2021, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat Taina Sfântului Botez pentru prunca Ana, fiica lui Cristina și Radu Ciocârlan, în cetatea spirituală a Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei din municipiul Chișinău.

Alături de Părintele Episcop au înălțat rugăciuni la Sfânta Taină, parohul bisericii prot. mitr. Mihail Bortă și pr. Ioan Marcu, de la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din s. Carahasani, r. Ștefan Vodă.

Preasfinția Sa i-a felicitat atât pe părinții biologici, cât și pe cei spirituali și a făcut referire la importanța acestor Sfinte Taine care oferă bucurie și mântuire, dorind pruncei Ana creștere binecuvântată în Hristos!

Episcopul Ioan și-a exprimat bucuria față de progresul lucrărilor la noua biserică închinată marelui Ierarh al Ortodoxiei – Spiridon al Trimitundei, din inima Capitalei.

Sfințirea prestolului Bisericii „Sf. Spiridon” a avut loc la data de 22 decembrie 2019, serviciu divin săvârșit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.