Felicitări, dragi lucrători medicali și farmaciști

FELICITĂRI, DRAGI LUCRĂTORI MEDICALI ȘI FARMACIȘTI!
„Cărunteţea lui Dumnezeu, zăpada-n Carpaţi şi halatul medicului – atât a rămas curat în lumea asta”. (Grigore Vieru)
Mâine, când Biserica Ortodoxă serbează Duminica Mare, consemnăm și Ziua lucrătorului medical şi a farmacistului, sărbătoare instituită prin decret prezidențial în anul 1994, cu scopul de a aduce un omagiu reprezentanților comunității medicale din Republica Moldova și de a onora munca și jertfelnicia celor ce muncesc în acest domeniu.
Cu prilejul sărbătorii profesionale, din partea comunității și a bisericii în construcție “Sf. Irh. Spiridon”, transmitem sincere felicitări și urări de bine tuturor străjerilor sănătății, pentru care medicina a devenit mai mult decât o vocație. S-a contopit cu însăși viața și încrederea că tot ce facem este să aducem o rază de soare, or, sănătatea este darul cel mai de preț pe care Dumnezeu ni-l face zi de zi și pe care suntem obligați cu toții să-l protejăm.
Felicitări, dragi lucrători medicali şi a farmaciști! Cu Dumnezeu, numai înainte!