La biserica Sf. Spiridon au fost sfințite 7 icoane în mozaic

La sărbătoarea Acoperământul Maicii Domnului, sâmbătă 14 octombrie 2023, enoriașii bisericii Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei, s-au putut bucura de Sfânta Liturghie, oficiată, cu acest prilej, de părintele-paroh Mihail Bortă.

După Sfânta Liturghie, comunitatea Sfântului Spiridon a trăit bucuria de a sfinți cele 7 icoane în mozaic de pe fasada bisericii: Sf. Arhaghel Mihail, Sf. Arhaghel Gavriil, Sf. Ioan Botezătorul, Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei, Sf. Irh. Nicolae al Mirelor Lichiei, Sf. Irh. Vasile cel Mare și Sf. Cuv. Serafim de Sarov.

Casa Domnului merită a fi înfrumusețată cu chipuri ale sfinților, iar sufletul omului bine ar fi să învețe de la sfinți cum se câștigă Împărăția Cerurilor.

Acuma, nu ne rămâne decât să sporim cu toții în rugăciune și să le urmăm în cuvânt și în fapte Arhanghelilor și Sfinților din mozaic. Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Sf. Ioane Botezătorule, Sfinților Ierarhi Spiridon, Nicolae, Vasile cel Mare și Sf. Cuvioase Serafim, rugați-Vă lui Dumnezeu pentru noi, nevredncii!

Dumnezeu primească jertfa celor care au ctitorit! Cu smerenie mulțumim Domnului pentru ducerea la bun sfârșit a acestei binecuvântate lucrări.