POMENIREA MORȚILOR – Pomelnic, rugăciuni pentru cei răposați. Hristos a Înviat!

Suntem în preajma Paștelui Blajinilor, al fericiților, al celor care și-au dus viața creștinește, „cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste”, vremea când ne amintim de cei răposați.

Biserica rânduiește zile de pomenire generală a răposaților, vrând să ne pună în legătură cu viața de dincolo, să ne amintească că la vremea cuvenită vom merge și noi în veșnicie. Rugându-ne pentru cei adormiți întru Domnul, împlinim porunca de a ne ruga neîncetat, inclusiv unul pentru altul.

Rugăciunea pentru cei morţi este expresia fundamentală a Bisericii ca iubire. Rugându-ne pentru ei, ne întâlnim în Hristos, care este dragoste, înfrânge moartea, care este ultima biruinţă asupra înstrăinării şi lipsei de dragoste. În Hristos nu este diferenţă între cei vii şi cei morţi.

„POMENEȘTE DOAMNE, pe cei ce întru nădejdea învierii şi a vieţii celei ce va să fie au adormit, părinţi şi fraţi ai noştri şi pe toţi cei care întru dreapta credinţă s-au săvârşit, şi iartă-le lor toate greşelile pe care cu cuvântul sau cu lucrul sau cu gândul le-au săvârşit…”

PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE

– Sâmbătă, 22 aprilie, ora 16.00 – Slujba Privegherii cu Spovedania.

– Duminică, 23 aprilie, ora 8.00 – Sfânta Liturghie și Parastas pentru adormiți.

– Luni, 24 aprilie, ora 8.30 – Acatist și Parastas pentru adormiți, (Paștile Blajinilor).

Cei care sunteți departe de casă și nu aveți biserici prin apropiere și doriți ca să fie pomenite rudele răposate, Vă îndemnăm să trimiteți POMELNIC pentru răposații dvs, la adresa de mail: [email protected] (preot-paroh Mihail Bortă | Facebook)

Dacă doriți să faceți o donație, o puteți face în unul din următoarele conturi bancare:

BANCA TRANSILVANIA

COD CLIENT (CIF BT): 5760132
LISTA IBAN-URI
RO11BTRLRONCRT0576013201 (RON)
RO58BTRLEURCRT0576013201 (EURO)
TITULAR: BORTA MIHAIL (Preot-paroh)

Rechizitele bancare pentru efectuarea transferurilor în lei moldovenești

BANCA VICTORIABANK

MD89VI022520300000577MDL (LEI MDL)

MIHAIL BORTA

PAYPAL:

paypal.me/BMihail (Preot-paroh Mihail Bortă)

Pentru a evita aplicarea unor comisioane, vă rugăm să alegeți modalitatea de transfer către „Friends and Family / Prieteni și rude”.
Vă rugăm să ne comunicați suma depusă, contul în care s-a făcut depunerea și numele de pe care s-a făcut transferul.
Vă vom confirma primirea printr-un mail de răspuns. Doamne ajută!

⛪  Adresa Bisericii Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei: Chișinău, str. 31 august 151 A.

Preot-paroh Mihail Bortă +37368559904, disponibil pe viber și whatsupp