Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului la Biserica Sf. Ierarh Spiridon | Program

Luni, 28 august Biserica Ortodoxă cinsteşte Adormirea Maicii Domnului, una dintre cele mai importante sărbători creştin-ortodoxe închinate Maicii Domnului.

Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului încununează sărbătorile dedicate Sfintei Fecioare Maria. Este precedată de o perioadă de pregătire prin post de două săptămâni.

La Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei slujbele se vor desfăşura după următorul program:

👉  Sâmbătă, 26 august, ora 16.00 – Vecernia, Utrenia, Ceasul I, Spovedania.

👉 Duminică, 27 august, ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI; ora 8.45 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu Împărtăşania; ora 10.45 – Predică în Duminica a XII-a după Pogorârea Sf. Duh..

Duminică seara, ora 16:00 – Vecernia, Utrenia cu Prohodul Maicii Domnului, Spovedania.
Prohodul cu Sfântul Epitaf (Aer) a Stăpânei noastre, Născătoarei de Dumnezeu. Este o slujbă unică și deosebită prin frumusețe și binecuvântare.
👉 Luni, 28 august, ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI; ora 8.45 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu Împărtăşania; ora 10.45 – Predică la sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului.
👉 Luni seara, ora 17.00 – Paraclisul Maicii Domnului cu sfințirea apei.

O cinstim pe Maica Domnului şi ne rugăm ei pentru că tot ce am pierdut prin Eva, adică nevinovăţia, raiul, harul, familia sfântă, pe Însuşi Dumnezeu, le-am redobândit sau le putem redobândi prin Maica Domnului. (Părintele Sofian Boghiu)

✅ Persoanele care doresc să trimită pomelnice  la Biserica Sf. Spiridon al Trimitundei sunt rugate să o facă accesând linkul: https://biserica-spiridon.info/pomelnice/

⛪ Biserica Sf. Spiridon este deschisă pentru închinare credincioșilor de Luni până Vineri între orele 7.00-18.00; Sâmbăta 7.00-20.00; Duminica 7.00-13.00. Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.