Sărbătorim astăzi prima duminică din Postul Sfintelor Paşti închinată Ortodoxiei

Cu ajutorul lui Dumnezeu sărbătorim astăzi prima duminică din Postul Sfintelor Paşti închinată Ortodoxiei, sau dreptei credinţe.

Suntem într-o perioadă de pregătire, de curăţire sufletească şi trupească prin care încercăm să ne apropiem mai mult de Bunul Dumnezeu. Fiecare săptămână pe care o parcurgem până la Sfânta Înviere a Mântuitorului Iisus Hristos reprezintă o nouă treaptă a acestui urcuş duhovnicesc şi bine este ca săptămânal să încercăm o evaluare, o analiză a vieţii noastre, a ceea ce am reuşit să facem, ce ne lipseşte şi ce ar trebui concret să mai împlinim.

O cercetare prin raportare la poruncile lui Dumnezeu, la învăţăturile Sfintei Scripturi şi ale Sfinţilor Părinţi ai Bisericii noastre. Căci tot ceea ce făptuim în această perioadă se circumscrie pregătirii pentru întâmpinarea marelui praznic al Învierii Domnului.

Şi dacă lucrul nostru de toate zilele îl împlinim dând cinstire lui Dumnezeu, tot ceea ce facem va fi sfinţit, curăţit şi îndreptat. Iar în centrul acţiunilor noastre să fie postul şi rugăciunea, cele două aripi care ne pot înălţa spre Împărăţia cea veşnică a cerurilor.

Vă dorim să petreceți în continuare un post binecuvântat și cu roade duhovnicești!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *