„Sfânta Liturghie sfinţeşte…” – 7 citate despre Sfânta Liturghie

7 citate despre Sfânta Liturghie:

• „În Liturghie, omul este Dumnezeu.” (Sf. Vasile cel Mare)

• „Sfânta Liturghie sfinţeşte. Dacă creştinul nu merge duminica la biserică, cum se va sfinţi? Din pacate însă, oamenii încet-încet merg înspre a nu mai respecta nici sărbători, nici nimic.” (Sf. Paisie Aghioritul)
  • „Liturghia este educatorul cel mai delicat al minții, al inimii, și al întregii personalități.” (Sf. Justin Popovici)
  • „Cu fiecare Sfântă Liturghie, înaintăm către Împărăţia veşnică a Preasfintei Treimi!” (Pr. Dumitru Stăniloaie)
  • „Liturghia este Împărăţia lui Dumnezeu pe pământ. Binecuvântând împărăţia, preotul binecuvintează liturghia care urmează să se desfăşoare.” (Mitropolitul Bartolomeu Anania)
  • „Participarea la Sfânta Liturghie e mai necesară decât lumina și aerul.” (Părintele Arsenie Papacioc)
  • „Doar Sfânta Liturghie mai ţine lumea.” (Părintele Arsenie Boca)

Foto credit: Ioan Beschieru, https://www.facebook.com/bisericaspiridon

Sfânta Liturghie săvârșită la biserica cu hramul Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei din Chișinău, 31.01.2021.