Sfântul Spiridon ajută în nașterea de prunci

„În anul 2010, după nunta noastră, eu și soțul meu ne-am hotărât să avem un copilaș. După câteva luni de încercări, nu am reușit însă să rămân însărcinată. Astfel, am venit la biserica Sfântului Spiridon-Nou pentru a mă ruga în fața sfintelor sale moaște. În momentul citirii acatistului, am auzit un copilaș strigând în biserică: mami, mami! În acel moment mi s-a umplut ochii de lacrimi și am crezut cu toată ființa mea că Sfântul mă va ajuta să devin mamă, așa că în acea lună am și rămas însărcinată. Așadar, cu ajutorul lui, pe 24 decembrie 2010, am născut o fată, pe Rebeca-Ioana. În acest moment ne dorim și un al doilea copilaș și de aceea ne aflăm din nou la moaștele Sfântului Spiridon. Sunt sigură că ne va ajuta și de data aceasta!”
(Monica-Ioana, București)