Stadiul lucrărilor de construcţie a Bisericii Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei la începutul lunii august şi modalităţi de sprijinire a acestora

Biserica cu hramul în cinstea Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei a Spitalului de Urgență din Chișinău a intrat într-o fază finală a lucrărilor de construcție.

Vara aceasta, în ciuda greutăţilor actuale, din darul lui Dumnezeu, lucrările de construcţie au avansat semnificativ. Au fost finisate lucrările de acoperire cu tablă din cupru a acoperișului și au demarat de curând lucrările cu piatră albă de calcar la fațada Bisericii.

La început de august, după o săptămână de muncă pe arșiță, au început să se contureze primele culori din haina albă de nuntă a Cetății Sfântului Minunat Ierarh Spiridon al Trimitundei.

Săptămâna trecută, cu Ajutorul Domnului am început să îmbrăcăm soclul Bisericii cu piatră de carieră. Am ales rezolvarea cea mai grea și materialul cel mai dur. Peste trei mii de pietre se preconizează a fi montate cu mortar în această centură, ce va acoperi betoanele și va scoate la iveală frumusețea zidăriilor de altă dată.

Îi mulţumim lui Dumnezeu şi tuturor sfinţilor noştri mijlocitori, în primul rând Sfântul Spiridon, ocrotitorul comunității noastre, ce lucrează minunat la fortăreața Sa duhovnicească din inima Chișinăului, pentru tot ajutorul. Slavă Domnului, trăim timpuri în care, încă mai putem zidi biserici de piatră, pentru suflete vii, însetate de Cuvântul Evangheliei. În acelaşi timp, mulţumim tuturor acelora care susţin în orice fel, finisarea acestui proiect de suflet! Dumnezeu să-i binecuvânteze pe toţi, dăruindu-le toate cele de folos spre mântuire.

Preot Mihail Bortă, paroh al bisericii în construcție Sf. Ierarh Spiridon

tel. +373 68559904; E-mail: [email protected]

Comunitatea ortodoxă „Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei”

Spitalul de Urgență din Chișinău, mun. Chișinău, str. Toma Ciorbă, nr. 1

Modalităţi de sprijinire a lucrărilor finale de construcție a Bisericii Sf. Ierarh Spiridon

Având în vedere proximitatea şi costurile lucrărilor finale, relansăm apelul de ajutor la finisarea lucrărilor de construcție a Bisericii Spitalului de Urgență din Chișinău, lucrare de suflet, în mare măsură pusă de Dumnezeu în mâinile noastre… a celor care râvnim Împărăția Cerurilor.

Celor care doresc să ajute la finalizarea lucrărilor de construcție punem la dispoziție rechizitele bancare ale Parohiei :

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor în LEI MOLDOVENEŞTI

Banca Beneficiară:
FINCOMBANK S.A. Filiala Nr. 01

IBAN code: MD42FT222410100005141498
IDNO : 1017620003639

* * *

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor în EURO

Bancă corespondentă:
Raiffeisen Bank International AG,
Viena, Austria
SWIFT code: RZBAATWW, Acc. 001-55.085.039

FINCOMBANK S.A.
SWIFT code: FTMDMD2X

IBAN code: MD80FT222410100005141978

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor în DOLARI SUA

Bancă corespondentă:
The Bank of New York Mellon, New York
SWIFT code: IRVTUS3N
ABA 021000018
correspondent account: 890-0067-810

FINCOMBANK S.A.
SWIFT code: FTMDMD2X

IBAN code: MD23FT222410100005141840

* * *

Rechizitele bancare pentru efectuarea plăţilor pe numele preotului-paroh Mihail Bortă:

Banca Intermediară:
Banca Transilvania
Cluj, Romania
SWIFT Code: BTRLRO22

BC Victoriabank SA Chisinau, Moldova
SWIFT Code: VICBMD2X
Correspondent account:

000RONLORO000886501

Cont IBAN: MD97VI225911804101449349

Nume: BORTA MIHAIL ION

Indicarea contului corespondent al BC Victoriabank SA și scopul transferului (Donație la construcția bisericii) este obligatorie.

* * *

Susţineţi construcția bisericii prin transfer MoneyGram, RIA, Smith & Smith (Titular: Mihail Bortă)

DONAȚII online prin intermediul sistemului de plăți online PayPal:

paypal.me/BMihail (Preot-paroh Mihail Bortă, tel. + 37368559904)

* * *

Mai multe detalii despre etapele construirii locaşului de cult închinat Sfântului Ierarh Spiridon, pot fi aflate accesând linkul: https://ortodox.md/biserica-in-constructie-sf-ierarh-spiridon-al-trimitundei-donatii-pentru-finisarea-lucrarilor/