✝ Duminica a II-a a după Cincizecime – Chemarea Apostolilor

26 iunie, 2022, Duminica a II-a a după Cincizecime, a Sfinţilor Români și a Sfinților Ruși. Perioada Postului Sfinților Apostoli. (Dezlegare la pește). Evanghelia după Matei 4,18-23 (Chemarea Apostolilor).
În pericopa evanghelică din Duminica a II-a după Cincizecime, Îl vedem pe Hristos Domnul umblând pe lângă Marea Galileei. Având nevoie de lucrători pentru Împărăţia veşnică, S-a adresat unor pescari, zicându-le: „Veniţi după Mine şi vă voi face pescari de oameni” (Mt. 4, 19). Aceştia, lăsând corabia, mrejele şi familia lor, au mers după Domnul, Care a făcut din ei solii mântuirii, în timp şi spaţiu.
Acest Hristos străbate de două mii de ani Galileea lumii noastre, cerându-ne să-L urmăm spre a găsi în El sens superior şi demnitate adevărată. Mântuitorul nostru este „Calea, Adevărul şi Viaţa” (Ioan 14, 6), încât, urmându-L, ne dovedim împreună-lucrători cu El la zidirea Trupului tainic, a Bisericii.
Aşa devenim ucenici şi sfinţi, asemenea sfinților români sau ruși, pe care îi pomenim în această Duminică, numită Duminica Sfinţilor Români și a Sfinților Ruși.
Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei – Programul Sfintelor Slujbe
👉 Slujba Privegherii cu Spovedania – sâmbătă, 25 iunie, ora 16.00.
👉 Sfânta Liturghie cu Împărtăşania – duminică, 26 iunie, ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI, ora 8.45 – Sfânta Liturghie; Tedeum; 10.45 – Predica: Chemarea Apostolilor. Cine sunt sfinții?

⛪ Biserica Sf. Spiridon este deschisă pentru închinare credincioșilor de Luni până Vineri între orele 7.00-18.00; Sâmbăta 7.00-20.00; Duminica 7.00-13.00. Aveți în continuare posibilitatea în afara slujbelor să aprindeți lumânări, să lăsați pomelnic la vii și adormiți, să luați anafură și agheasmă. Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.