Acatistul Sfântului Spiridon al Trimitundei pentru grabnic ajutor la icoana cu părticele din cinstitele Sale moaște

În fiecare joi, la ora 16.30, ne adunăm la Biserica Sf. Spiridon al Trimitundei pentru a citi Acatistul Sfântului și Minunatului Ierarh Spiridon (din șirul celor 40 de Acatiste), în fața icoanei cu cinstitele Sale moaște.

Icoana cu moaștele Sfântului Ierarh Spiridon se păstrează în altarul bisericii și este expusă spre închinare credincioșilor în fiecare joi seara.

După săvârșirea Acatistului, cei prezenți vor avea ocazia să fie miruți cu mir sfințit adus din insula Corfu, Grecia, de la racla Sf. Spiridon.

Acatistul Sfântului Spiridon al Trimitundei se citește încă din vechime pentru grabnic ajutor, îndeosebi pentru luminarea minții, găsirea perechii potrivite, căsătorie binecuvântată, dăruire de prunci, dezlegare grai, oprirea datoriilor, serviciu, tranzacție, călătorie binecuvântată și altele.

Pentru rugăciunile Sfântului Ierarh Spiridon, Doamne, miluiește și mântuiește sufletele noastre!

Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.

POMELNICE

Persoanele care doresc să trimită pomelnice la Biserica Sf. Spiridon al Trimitundei sunt rugate să o facă numai la adresa de mail a părintelui paroh Mihail Bortă: [email protected] sau în mesaj privat pe pagina de Facebook:

Dacă doriți să faceți o donație din România sau de peste hotare, o puteți face în unul din conturile deschise la:
BANCA TRANSILVANIA
NUME ȘI PRENUME: BORTA MIHAIL,
COD CLIENT (CIF BT): 5760132
LISTA IBAN-URI
RO11BTRLRONCRT0576013201 (RON)
RO58BTRLEURCRT0576013201 (EURO)

Rechizitele bancare pentru efectuarea transferurilor în LEI MOLDOVENEŞTI

Banca Beneficiară:
FINCOMBANK S.A. Filiala Nr. 01
Chisinau, Moldova

Beneficiar:
IBAN code: MD42FT222410100005141498
C.R.P.H. „SFINTUL IERARH SPIRIDON”
IDNO : 1017620003639

DONAȚII pentru pomelnic prin intermediul sistemului de plăți online PayPal:
paypal.me/BMihail (Preot-paroh Mihail Bortă)
Vă rugăm să ne comunicați suma depusă, contul în care s-a făcut depunerea și numele de pe care s-a făcut transferul. Vă vom confirma primirea printr-un mail de răspuns. Doamne ajută!