✝ Duminica după Botezul Domnului, a 31-a după Pogorârea Sfântului Duh. Începutul propovăduirii Domnului, Matei 4, 12-17.

Pocăiți-vă, căci s-a apropiat Împărăția cerurilor (Matei 4, 17). Împărăția cerurilor este Împărăția lui Dumnezeu și se dobândește cu multă stăruință, prin pocăință, bunătate și înțelepciune.

Biserica ne oferă șansa să-i urmăm lui Hristos pe calea cea îngustă, ce duce către patria cerească – Împărăţia Cerurilor.

Să ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos ca să ne ajute să primim Evanghelia Sa ca fiind Evanghelie a iubirii și vieții veșnice din Împărăția Tatălui și a Fiului și a Duhului Sfânt, să ne pregătim cât mai des, prin pocăință și fapte bune, pentru împărtășirea cu Sfintele Taine ale Bisericii prin care pregustăm bucuria vieții veșnice din Împărăția cerurilor, spre slava lui Dumnezeu și a noastră mântuire și luminați mereu de lumina Botezului Domnului Iisus Hristos și lumina Evangheliei Sale, Amin!