Sfântul Spiridon al Trimitundei și Sfântul Atanasie cel Mare, prin puterea lui Hristos alungă ciuma, ce este înfăţişată ca un monstru înaripat, cu inscripţia „ciuma”.
O frescă cu totul deosebită ce reprezintă o mare minune săvârșită de acești doi mari sfinţi ierarhi ai Ortodoxiei.
Pentru rugăciunile Sfântului Spiridon și a Sfântului Atanasie cel Mare, Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-ne pe noi!
În fiecare joi, la ora 16.30, citim cu smerenie Acatistul Sfântului și dragului nostru Ierarh Spiridon al Trimitundei, cu Tedeum de mulțumire, în fața icoanei cu părticele din cinstitele Sale moaște.
Icoana cu moaștele Sfântului Ierarh Spiridon se păstrează în altarul bisericii și este expusă spre închinare credincioșilor în fiecare joi seara.
Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.