Dl Mihai Ciocanu, directorul Institutului de Medicină Urgentă (IMU), decorat la popas aniversar

Domnul Mihail Ciocanu, directorul Institutului de Medicină Urgentă (IMU), decorat la popas aniversar cu înalta distincţie bisericească – Medalia ”Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”. Pe această cale țin să aduc alese mulțumiri fratelui Mihail pentru toată deschiderea și sprijinul la realizarea unui proiect de suflet – Capela-memorial „Sf. Spiridon”, amplasată pe teritoriul Spitalului de Urgență. Acest sfânt lăcaș se înalță din dorința cadrelor medicale, a bolnavilor, cu scopul de a completa actul medical și a oferi persoanelor internate un real sprijin duhovnicesc. Or, omul în încercările prin care trece se luptă cu suferinţa, căutând sursele refacerii sănătăţii nu numai în ştiinţa şi practica medicală, ci mai ales la Dumnezeu, de la care aşteaptă ajutorul prin Biserică, prin medic şi preot deopotrivă.