Lazăr și bogatul – parabolă asemenea unei ferestre deschise spre viaţa viitoare

✝) Duminica a 20-a după Pogorârea Duhului Sfânt (Pilda Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr, Luca 16,19-31).

În pericopa evanghelică de astăzi, Hristos Domnul ne descoperă destinul veşnic al omului. Prin această pildă, Iisus, Învăţătorul nostru suprem, trimite spre noi o rază de lumină, în legătură cu ce va fi dincolo.

Pentru noi, creştinii, această parabolă este asemenea unei ferestre deschise spre viaţa viitoare. Ar trebui, poate, să o citim şi să stăm fiecare în taina inimii, a sufletului şi a gândului nostru, întorşi spre noi înşine şi să medităm asupra ei.

Sufletul omului fără credinţă, fără iubire, milă, dreptate, rupt de oameni şi de Biserică este mort. Omul care nu simte mila în faţa foamei şi a suferinţei celuilalt, este ca o fiinţă necuvântătoare, care îşi neagă demnitatea de om prin faptele sale.

Cine-şi aduce aminte de necazul celor săraci, va avea în ziua judecăţii, pe Domnul însuşi dator cu milă faţă de el. Amin!

Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei – Programul Sfintelor Slujbe

👉 Slujba Privegherii cu Mărturisirea – sâmbătă, 6 noiembeie– ora 16.00.

👉 Sfânta Liturghie cu Împărtăşania – duminică, 7 noiembrie – ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI, ora 8.45 – Sfânta Liturghie; Tedeum; 10.45 – Predică la Duminica a 20-a după Pogorârea Duhului Sfânt, (Predica – Pilda Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr, Luca 16,19-31).

Adresa bisericii: Mun. Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.