Lucrări efectuate la Biserica Sf. Irh. Spiridon al Trimitundei în perioada septembrie-octombrie 2021. Ce a mai rămas de făcut?

Din Darul lui Dumnezeu, continuă lucrările de înfrumusețare a Bisericii Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei. În ultima perioadă am tot fost întrebați de credincioși, ce a mai rămas de făcut? Mulțumim Domnului, Cetățuia duhovnicească a Sfântului Spiridon se primenește de la o zi la alta în haine de nuntă.

– A fost finisată încă o parte din pictura în stil neo bizantin (150 de metri pătrați).
– A fost montat policandrul principal.
– Au fost finisate încă două icoane pe blat din lemn 60x50cm pentru naos: Sf. Ecaterina și Sf. Maria Egipteanca.
– A fost realizat sistemul mecanic de ventilare a Bisericii, cu posibilitatea tehnică de a monta pe viitor în găurile de ventilare dispozitive automate.
– A fost instalat și dat în folosință sistemul de sonorizare.
– Au fost montate încă două camere de supraveghere video și s-a încheiat contractul cu firma de pază.
– În curtea Bisericii au fost procurate și răsădite flori de toamnă în vazoane decorative din beton.
– Au fost date în lucru două sfeșnice din fier forjat ce vor fi amplasate în curtea Bisericii.
– Au fost date în lucru două scaune din fier forjat, la fel pentru a fi amplasate în curtea Bisericii.

Au mai rămas o serie de lucrări importante:
– În altar mai sunt de pictat două icoane pe blat din lemn 60x50cm: Mântuitorul Hristos și Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur.
– Lucrări de proiectare și montare a iluminării exterioare a sf. lăcaș pe timp de noapte.
– Procurarea și instalarea Clopotarului electronic (sistem automatizat dangăt de clopot, diferite melodii).
– Procurarea și montarea unui clopot binevestitor de 88 kg, cu icoana Sf. Spiridon gravată pe exterior.
– Icoane mozaic 170x70cm în nișele de pe fasada Bisericii: Sf. Irh. Spiridon; Sf. Arh. Mihail; Sf. Arhanghel Gavriil; Sf. Irh. Nicolae; Sf. Irh. Luca al Crimeei; Sf. Irh. Nectarie al Eghinei; Sf. Irh. Vasile cel Mare.
– Pentru primăvară, mai rămâne de pictat turnul principal pe interior, 90 metri pătrați.
– Mai avem și o datorie (…) rămasă la acoperișul de cupru.

Doritorii de a se alătura ctitorilor la una din lucrările rămase, sunt rugați să scrie în privat pe adresa de e-mail a preotului-paroh Mihail Bortă [email protected] sau să apeleze la nr. de telefon +373 68559904, disponbil pe Viber sau WhatsApp.

Ne rugăm smeriți, ca până la data de 25 decembrie 2021 – ziua de pomenire a ocrotitorului nostru – Sf. Spiridon al Trimitundei, să înaintăm în lucrări, atât cât V-a fi rânduit de sus, cu deplină mulțumire lui Dumnezeu și cu uimire în fața Milei și a lucrării Lui cu noi.

Dumnezeu primească Darurile Sale! Mila Domnului și mijlocirea Maicii Domnului și a Sfinților peste noi toți, Amin!