✝ Duminica a 3-a din Postul Mare (a Sfintei Cruci)

Iată-ne ajunşi în Duminica a treia din Postul Paştilor, numită Duminica Sfintei Cruci. Alături de Vinerea Mare, Duminica de astăzi, prin pericopa evanghelică, ne vorbeşte de nemărginita iubire a Dumnezeului întrupat şi pătimitor, Care prin Cruce a adus bucurie şi răscumpărare la toată lumea.

Aflându-Se în jurul orăşelului Cezareea lui Filip, Mântuitorul S-a adresat ascultătorilor Săi zicând: „Oricine voieşte să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie” (Mc. 8, 34).

Purtarea Crucii pe urmele Domnului nostru este condiţia necesară pentru mântuire şi fericire veşnică.

Cine înţelege Taina Crucii, vede lumea şi trăieşte viaţa în alt chip. El îşi caută fericirea nu în plăcerile deşarte ale acestei lumi, în egoism şi desfrâu, în ură şi răutăţi, ci în dorinţa de a sluji oamenilor, casei, familiei, celor din jur. Prin aceasta, el nu se leagă atât de mult de cele trecătoare, ci caută mai ales „cele veşnice, ştiind că nu avem aici cetate stătătoare, ci o căutăm pe aceea ce va să fie” (Evr. 13, 14), că „cetăţenia noastră este în ceruri, de unde şi aşteptăm Mântuitor, pe Domnul Iisus Hristos” (Filip. 3, 20).

Biserica Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei – Programul Sfintelor Slujbe

👉 Slujba Privegherii cu Spovedania – sâmbătă, 18 martie, ora 16.00.

👉 Sfânta Liturghie cu Împărtăşania – duminică, 19 martie, ora 8.00 – Rugăciunile dimineții, Ceasurile III și VI, ora 8.45 – Sfânta Liturghie; Tedeum; 10.45 – Predica.

Bucură-te, Cinstită Cruce, păzitoare a creștinilor!

Fiți binecuvântați! Prin puterea Sfintei Cruci, biruiți frica și întăriți-vă în credință! ❤🙏

✅ Persoanele care doresc să trimită pomelnice online la Biserica Sf. Spiridon al Trimitundei sunt rugate să o facă accesând linkul: https://biserica-spiridon.info/pomelnice/

Puteți susține activitatea Bisericii Sf. Spiridon al Trimitundei și publicarea de materiale noi făcând o donație. Vă mulțumim! PayPal: paypal.me/BMihail (Preot-paroh Mihail Bortă)

⛪ Biserica Sf. Spiridon este deschisă pentru închinare credincioșilor de Luni până Vineri între orele 7.00-18.00; Sâmbăta 7.00-20.00; Duminica 7.00-13.00. Adresa bisericii: Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.