Sfânta Liturghie în Duminica a 5-a după Pogorârea Duhului Sfânt, la sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel

În zi de aleasă sărbătoare ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos ca pentru mijlocirile acestor doi Sfinţi Apostoli Martiri să ne dăruiască şi nouă credinţă puternică și dragoste pentru Hristos şi pentru Biserica Sa.

Urmând minunata pildă a mai-marilor Apostoli, să mergem prin viaţă, continuând slujirea lor în măsura puterilor şi posibilităţilor noastre, înţelegând că persoana care s-a botezat în numele Tatălui şi Fiului şi Sfântului Duh, deja prin acest fapt este chemată la slujirea apostolească, ca trăind viaţa aceasta creştineşte să o dobândim şi pe cealaltă.

Tuturor celor care poartă numele de Petru şi Pavel sau derivate le dorim ani mulţi și binecuvântați cu sănătate, spre bucuria Familiilor și spre bucuria Bisericii! preot-paroh Mihail Bortă