Activități duminicale ale copiilor din tânăra comunitate a bisericii Sfântul Ierarh Spiridon din Chișinău

În cadrul Liturghiei, ce se săvârşeşte duminică de duminică, la biserica Sfântul Ierarh Spiridon din Chișinău, un loc aparte îl ocupă copiii, nelipsiți de la întâlnirea cu Dumnezeu.

Pentru a alunga plictiseala și a nu-i distrage pe cei din jur de la rugăciune, copiii, în parohia noastră, ştiu ce au de făcut în timpul Liturghiei.

Prin desen, prin culoare şi multe idei ingenioase copiii se apropie cu fiecare activitate de Sfânta Treime, de Maica Domnului, de Tainele Bisericii.

Copiii, cu vârste între 3 şi 12 ani desfăşoară diverse activităţi, cu precădere cu teme religioase.

“Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, că a unora ca aceştia este împărăţia Cerurilor” (Matei 19,14).