(†) Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului; †) Sf. Ier. Vasile cel Mare – Programul Sfintelor Slujbe

Biserica Ortodoxă sărbătorește la 1/14 ianuarie, la opt zile de la Nașterea Domnului, Tăierea împrejur cea după trup a Mântuitorului Hristos.

Pomenirea †) Sf. Ierarh Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei, şi mama sa, Sf. Emilia (Anul Nou. Tedeum).

Programul Sfintelor Slujbe

👉 Vineri, 13 ianuarie, ora 15.00 – Slujba Privegherii cu mărturisirea credincioșilor.

👉 Sâmbătă, 14 ianuarie, (†) Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului; †) Sf. Ier. Vasile cel Mare, ora 7.45 – Acatistul Sf. Ierarh Vasile cel Mare; Ceasurile III, VI; 8.45 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare; Tedeum de mulțumire la Anul Noul.

Pentru a trimite pomelnice la Biserica Sf. Spiridon vă rugăm să accesați: https://biserica-spiridon.info/pomelnice/

Fie ca în noul an să transformăm vremea de încercare în timp de binecuvântare și desăvârșire în Domnul!

Adresa bisericii: Mun. Chișinău, str. Toma Ciorbă 1, Spitalul de Urgență, intrarea prin portița de pe str. 31 august.