Nunta fiului de împărat are loc Duminică de Duminică în Biserică – Duminica a IX-a după Cincizecime

Nunta fiului de împărat are loc Duminică de Duminică în Biserică, unde Hristos este prezent şi vrea să ne ofere tuturor darul sfinţeniei, iertarea păcatelor şi înnoirea vieţii.

Cel ce gustă din ospăţul Domnului devine un creştin adevărat care este stăpân pe toate dorinţele sale, trăieşte cumpătat şi iubeşte pe semenii săi, făcându-le bine şi ajutându-i la nevoie.

Precum doreşte cerbul însetat izvoarele apelor (Psalmi 41, 1), aşa să dorim noi ospăţul credinţei, pentru a dobândi bucurie pe pământ şi fericirea cerească promisă de Domnul prin cuvintele: „Fericiţi cei chemaţi la cina de nuntă a Mielului!”